REKLAMA

„Dworzec 2022” z nagrodą specjalną na konkursie „Filmowe Zwierciadła” w Ostrołęce

Na 24. Festiwalu Filmów Amatorskich „Filmowe Zwierciadła” w Ostrołęce jury doceniło pracę przemyślanina Roberta Młynarskiego, który zgłosił do konkursu swój 12-minutowy film „Dworzec 2022”. Produkcja nie tylko otrzymała nagrodę specjalną w kategorii „Solidarni z Ukrainą”, ale zajęła także 3. miejsce w rankingu publiczności. Autor filmu spotkał się 13 kwietnia z Prezydentem Wojciechem Bakunem, który gratulował mu tego osiągnięcia.

Robert Młynarski tak opowiada o kulisach powstawania filmu, a także o emocjach, które mu towarzyszyły podczas pracy nad nim:

– Film zaczął powstawiać w trzecią dobę od wybuchu konfliktu. W trzecią dobę, ponieważ podczas dwóch pierwszych (tak jak większość z nas) byłem zupełnie zaskoczony i z niedowierzaniem patrzyłem na to, co dzieje się w Ukrainie. Pomyślałem, że dobrą formą do tego przygnębiającego klimatu będzie czarno-biała estetyka filmu. Pomimo tego, iż pomoc, zwłaszcza w pierwszych tygodniach wojny, ze strony przemyślan była zauważalna wszędzie – chciałem skupić się tylko na dworcu, żeby forma filmu nie wychodziła, gdzieś poza to miejsce. Postawiłem na spontaniczność. Jedyną osobą umówioną w filmie, był kierownik biura prezydenta Maciek Wolański, pozostałe osoby jak i ujęcia były „przypadkowe”. Materiał do filmu zbierałem około 2 tygodni, chodząc po terenie dworca i robiąc wywiady. Dużą trudnością dla mnie była bariera językowa, ponieważ nie znam ani języka ukraińskiego, ani rosyjskiego, jednak zawsze gdzieś w pobliżu był wolontariusz, czy wolontariuszka, która pomagała w kontakcie z uchodźcami. Wychowałem się zaledwie 500 metrów od dworca i nigdy wcześniej nie widziałem, żeby nasz dworzec tętnił takim życiem i taką solidarnością. W filmach dokumentalnych, które ukazują ludzkie dramaty, bardzo ważna jest muzyka. Dużo czasu poświęciłem na dobór odpowiedniej ścieżki dźwiękowej do filmu. Po umieszczeniu filmu na serwisie youtube, jego emisja miała również miejsce w TVP Rzeszów i w lipcu postanowiłem wysłać film na konkurs Filmowe Zwierciadła do Ostrołęki.

Film został zakwalifikowany do konkursu głównego, w którym wyemitowano 23 filmy. „Dworzec 2022” uzyskał nagrodę specjalną „SOLIDARNI Z UKRAINĄ”, a w rankingu publiczności zajął 3 miejsce. Na konkurs przysłano ponad 200 filmów z całej Polski.

DSC_9679

DSC_9669

DSC_9672

UM Przemyśl
fot. Kamil Krukiewicz

 

 

 

16-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)