PRZEMYŚL. Rozpoczynamy kolejny etap realizacji przedsięwzięcia pn. Portal Otwartych Danych Miejskich, którym jest wdrożenie narzędzia obsługującego Portal Otwartych Danych. W dniu 6 kwietnia br. zawarta została umowa z wykonawcą tej części przedsięwzięcia firmą VOBACOM Sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu. Wykonawca wspólnie z miastem będzie pracował nad wdrożeniem narzędzia elektronicznego zgodnego z opisem przedmiotu zamówienia.
Portal otwartych danych miejskich to platforma, która umożliwia dostęp do informacji o funkcjonowaniu miasta, takich jak dane o transportach publicznych, ruchu drogowym, miejscach kulturalnych, turystycznych, czy mieszkalnych. Dzięki temu, każdy użytkownik może wykorzystać te informacje, np. tworząc aplikacje mobilne czy mapy, ułatwiające orientację w mieście, planowanie trasy dojazdu, czy też szukanie interesujących miejsc.
Czym są Otwarte Dane?
Otwarte dane (ang. open data) to dane, które są ogólnodostępne, bezpłatne i wolne od ograniczeń prawnych, technologicznych lub innych, które uniemożliwiałyby ich wykorzystanie, ponowne wykorzystanie, przetwarzanie lub rozpowszechnianie. Otwartość danych oznacza, że są one dostępne dla każdego, kto chce z nich skorzystać, bez konieczności uzyskiwania specjalnego zezwolenia, licencji lub innych formalności. Dostęp do otwartych danych może być korzystny dla różnych grup użytkowników, w tym badaczy, dziennikarzy, programistów, przedsiębiorców, aktywistów społecznych i instytucji publicznych. Otwartość danych zwiększa przejrzystość działania instytucji publicznych, ułatwia podejmowanie decyzji i pozwala na tworzenie nowych usług i produktów, co może przynieść korzyści zarówno dla społeczeństwa, jak i gospodarki.
Kilka słów o wdrożeniu w Przemyślu
Portal otwartych danych miejskich dostarczy użytkownikom rzetelnych i aktualnych informacji, co pozwala na lepsze zrozumienie funkcjonowania miasta, jego potrzeb i możliwości. Dzięki temu, decydenci, inwestorzy, organizacje społeczne, przedsiębiorcy czy zwykli mieszkańcy mają dostęp do wiedzy potrzebnej do podejmowania świadomych decyzji i działań.
Nad poprawnością publikowanych zasobów danych będzie czuwał powoływany Miejski Zespół ds. Otwartych Danych Miejskich. Do jego zadań należeć będzie między innymi dobór zbiorów oraz zasobów danych do publikacji, a także opracowywanie strategii rozwoju portalu Otwartych Danych Miejskich w kolejnych latach.
Warto również wspomnieć, że portal otwartych danych miejskich to także narzędzie wspierające partycypację obywatelską i demokrację. Umożliwia on udział mieszkańców w procesie planowania i zarządzania miastem poprzez analizę i dyskusję nad danymi oraz wykorzystywanie ich do tworzenia innowacyjnych rozwiązań.
Przedsięwzięcie „Portal Otwartych Danych Miejskich” finansowane jest w ramach projektu pn. „Razem Zmieniamy Przemyśl” ze środków zewnętrznych, w 85% pochodzących z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa w ramach programu Rozwój Lokalny.
UM Przemyśl
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz