REKLAMA

Policja, Straż Pożarna i Wojsko Obrony Tetyrotialnej wspólnie ćwiczyli na Podkarpaciu (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Żołnierze 201. batalionu obrony pogranicza wspierani przez Straż Pożarną uczestniczyli w szkoleniu z zakresu ratownictwa wodnego w Ostrowie k. Przemyśla.

9 marca 2024 r. na terenie akwenu wodnego po żwirowiska w Ostrowie k. Przemyśla, w ramach rotacji odbyło się szkolenie poszukiwawczo-ratownicze z udziałem Państwowej Straży Pożarnej i Policji.

Podczas szkolenia duży nacisk położono na czynności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz omówiono metody ratownictwa wodnego, identyfikację zagrożeń powodziowych, techniki układania worków z piaskiem i budowy wałów przeciwpowodziowych. Ćwiczenia praktyczne realizowano na kilku stanowiskach, gdzie żołnierze mieli możliwość przećwiczenia pokonywania przeszkody wodnej pod okiem doświadczonych ratowników zabezpieczających akcję za pomocą łodzi.

W czasie zajęć wykorzystywany był sprzęt będący na wyposażeniu PSP i WOT, w tym m.in. kamizelki i rzutki ratunkowe. Szkolenia z zakresu ratowniczo-poszukiwawczego są elementem szkoleń przygotowujących do wsparcia lokalnych społeczności, władz i służb w sytuacjach kryzysowych. Dlatego tego typu szkolenia najczęściej realizowane są poza obiektami wojskowymi. Podnosi to ich realizm i skuteczność ćwiczeń.

Nabyte umiejętności będą przydatne żołnierzom podczas prowadzenia działań w warunkach zagrożenia powodziowego i związanego z tym ratowania życia ludzkiego. Szkolenie jest także praktycznym przygotowaniem do wspierania lokalnych społeczności, co jest wpisane w misję WOT i jej motto: „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”.

Ćwiczenia zgrywające działanie policji i straży pożarnej z jednostkami Wojsk Obrony Terytorialnej odbywają się cyklicznie.

Mieszkańcy Ziemi Przemyskiej, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem 20 PBOT ze swojego powiatu – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

źródło: 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej, materiały nadesłane

 


18-03-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)