REKLAMA

Rajd po granicy skończył się mandatem

Rajd po granicy skończył się mandatem

PODKARPACIE. Strażnicy graniczni z placówki w Wojtkowej ujawnili Polkę oraz Niemca, którzy skuszeni pamiątkowym „selfie” ze znakiem granicznym weszli na pas drogi granicznej. Zbliża się sezon turystyczny – przypominamy zasady przebywania w rejonie przygranicznym.

Do zdarzenia doszło 17 czerwca na odcinku polsko-ukraińskiej granicy ochranianej przez funkcjonariuszy z placówki SG w Wojtkowej. Strażnicy monitorujący granicę z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń zauważyli dwie osoby, które podróżując rowerami, wjechały na pas drogi granicznej. Osoby zbliżyły się do znaku granicznego i zorganizowały sobie sesję ze znakiem granicznym. Patrol SG ustalił, że była to Polka oraz obywatel Niemiec przebywający na Podkarpaciu w celach turystycznych. Mieli świadomość, że nie wolno zbliżać się do linii granicy jednak pokusa wykonania zdjęcia była silniejsza. Oboje zostali ukarani mandatami w wysokości 500 złotych.

Przypominamy:
Na terenie województwa podkarpackiego obowiązuje zakaz wejścia na pas drogi granicznej (granica z Ukrainą). Zakaz został wprowadzony Rozporządzeniem Wojewody Podkarpackiego nr 16/09 z dnia 19.10.2009r.

Na całym odcinku podkarpackiej granicy z Ukrainą, z wyjątkiem oznakowanych szlaków turystycznych w Bieszczadach, obowiązuje zakaz wejścia na ten 15-metrowy pas (pas drogi granicznej) mierzony od linii granicy. Wzdłuż granicy ustawione są wyraźne tablice ostrzegawcze: „Pas drogi granicznej wejście zabronione” i „Granica państwa przekraczanie zabronione”.

Wejście na pas drogi granicznej to wykroczenie, za które grozi mandat do 500 złotych. W określonych przypadkach — w sytuacji przekroczenia granicy, czyn może być zakwalifikowany jako przestępstwo.

Zachęcamy do stosowania się do znaków umieszczonych wzdłuż granicy państwowej.
Ograniczy to liczbę interwencji mundurowych, a odwiedzjącym rejon przygraniczny nieprzyjemnych konsekwencji.

źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

 


19-06-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)